↑ Powrót do Kancelaria

Pogrzeb Katolicki

Kościół w liturgii pogrzebowej wyznaje wiarę w życie wieczne, modli się za zmarłych i sprawuje za nich Eucharystię, umacnia jedność swoich żyjących dzieci i niesie nadzieję płaczącym.

Obrzędy pogrzebu winny być odprawione w kościele parafialnym Zmarłej(go).

Katolik, bowiem przynależy nie tylko do rodziny, ale także do parafii.

W kościele parafialnym modli się, słucha Słowa Bożego, uczestniczy w Eucharystii, przystępuje do sakramentów świętych. Tu także odprawia się w jego intencji  Msza św. pogrzebowa, modlitwy przy trumnie i ostatnie pożegnanie na drogę do wieczności. Uczestniczą w nim, oprócz rodziny, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi ze wspólnoty parafialnej, którym należy umożliwić uczestnictwo w bliskości miejsca zamieszkania, czyli w kościele parafialnym. Wszystkich uczestników Mszy św. pogrzebowej prosimy o wcześniejsze przystąpienie do spowiedzi i Komunii świętej w dniu pogrzebu.

Ważną praktyką chrześcijanina jest pamięć modlitewna i ofiarowanie Mszy świętej w intencji Zmarłej osoby (np. w rocznicę śmierci, dzień imienin, Msze św. gregoriańskie, modlitwa wypominkowa).

Co Pismo Święte przekazuje o modlitwie za zmarłych?

Pochwałę oraz zachętę do pamięci w modlitwie za zmarłych przedstawia tekst Drugiej Księgi Machabejskiej:

Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda – była to myśl święta i pobożna ( 2 Mch 12, 43-45).

Jakich formalności należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

W kancelarii parafii należy ustalić termin pogrzebu i uzupełnić dokumentację w księdze zmarłych.

Wymaganym dokumentem jest karta zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

Jeżeli Zmarły mieszkał na terenie innej parafii, a rodzina chciałaby, aby został pochowany

w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, to wymagana jest zgoda ks. Proboszcza parafii,

na terenie której Zmarły mieszkał.