»

MIŁOŚĆ PRZYSZŁA W GRUDNIOWĄ NOC

Miłość przyszła w grudniową noc” –

koncert kolęd i pastorałek (relacja)

Klimat świąt Bożego Narodzenia powoli zanika. Jednak w polskiej tradycji możemy śmiało śpiewać kolędy do 2 lutego. Chcąc jeszcze zachować w pamięci ich niepowtarzalny urok, ksiądz Kamil Kowalski i pani Agnieszka Szpara zorganizowali koncert kolęd i pastorałek pt.: „Miłość przyszła w grudniową noc”.

Odbył się 27 stycznia 2013 r. w Świetlicy Środowiskowej w Jastrzębiu.

Na sali rozbrzmiewały nie tylko kolędy, ale także cudowne pastorałki, a ich „połączone siły” sprawiły, że ponownie mogliśmy poczuć się jak w wigilijną noc. Piękne wykonanie każdego utworu niosło ogromną radość i spokój. Można było choć na chwilę oderwać się od trosk życia codziennego, zapomnieć o kłopotach i smutkach.

Koncert obejmował dwie części. W pierwszej można było usłyszeć kolędy i pastorałki w wykonaniu młodzieży z ZSP w Jastrzębiu. Utwory te przeplatane były z krótkimi komentarzami oraz recytowanymi wierszami. W trakcie koncertu można było usłyszeć między innymi: „Narodzenie”, „Lulej że mi, lulej”, „Nie było miejsca”, „Herodowy strach”, „Znak pokoju” czy wiersz ks. Jana Twardowskiego. Większość podkładów muzycznych była grana na instrumentach. Za poszczególne instrumenty odpowiedzialni byli: gitara basowa – Ewelina Ciałek, gitara elektryczna – Patryk Gryszko, gitara akustyczna – ks. Kamil Kowalski, keyboard – Bartek Smyk.

Kolejnym punktem programu był występ Chóru Parafialnego pod przewodnictwem pana organisty Zygmunta Wolszczaka. Repertuar chóru stanowiły mało znane i zapomniane kolędy.

Koncert z pewnością zadowolił licznie zgromadzonych w świetlicy widzów    (obecnych było ok. 120 osób), o czym może świadczyć fakt, że zarówno młodzi artyści, jak i starsi, otrzymali gromkie oklaski. Dzięki wysiłkom wszystkich występujących osób, publiczność miała niepowtarzalną okazję przenieść się w wyjątkowy klimat kolęd i pastorałek, które można usłyszeć niezwykle rzadko. Ciepłe przyjęcie i gromkie oklaski wynagrodziły trud przygotowań do koncertu.

Wioleta Arak

Ewelina Biaduń

Serdeczne podziękowania dla pełniącego obowiązki Wójta Pana Roberta Rutkowskiego oraz dla pracowników Urzędu Gminy Jastrząb za udostępnienie sali na przeprowadzenie koncertu oraz pomoc w organizacji.

x. Kamil Kowalski